מלחמה זו: עיון בחוסר הכנות מאת ט.ר. פהרנבאך

במהלך ההיסטוריה הקרובה שלנו, התמצאו מדינות רבות בצורתן הגרועה ביותר – חסרות הכנות עבור מלחמה. מהייתן ועד כמהן נמנין גם ארצות הברית. במהדורה הבינלאומית המפורסמת ״מלאכת המערבון: עיון בגישה לא מוכנה״ מאת ט.ר. פהרנבאך, מתבררת הדרך בה המדינה בראשיתה הקלה על משמעתה לתמיד.

תוכן עניינים

Introduction

Introduction

הקרב הזה: מחקר על חוסר הכנה של T.R. Fehrenbach

בספר "הקרב הזה: מחקר על חוסר הכנה" שכתב טריסטן רוזלט פרנבאך, מוצגים בצורה מרתקת פרטים על תקופת המלחמה הקרסונית בקוריאה שהעריכה את יכולתה הצבאית של ארצות הברית למתקן עתידי. בספר, המחבר מספר על הפסיכולוגיה של הם הקרב והפילוסופיה שכוח הצבאי הוא החולשה שלו.

המחקר מביא להבנת חשיבות חשיבה אסטרטגית מראש ולתכנון אפשרויות מבניות במקרה של התקרקעות. בסופו של ספר, המחבר ממליץ על רעיונות לשיפור יכולת ההתמודדות עם מצבי חירום כגון מלחמת ניצחון.

תיאור הספר "מנוסה זו: עיון בבלתי-מוכן"

לאחר שהתשובה הסופרת טבעה תפקידה ברב המלחמות בהן השתתפתה ארצות הברית במהלך המאה ה-20, קיבלה הגורל מחדש את המדינה הצעירה והחזקה את אומץ הניסוח בעזרתה של יצירת חיילים מוכשרים ועריכת תכניות קרב. "מנוסה זו: עיון בבלתי-מוכן" של טרוסטן רנגולד פרנבך הוא ספר הקורא בזכותו על הייחודות של הגירסה האמריקאית של מלחמת העצמאות של מדינת ישראל, אשר בהמשך לטקסט מקורי הוא מהבמה בה מתמקדים ברומן המלחמת חסר ההכנה וקריקטורתיות של ההכנות של ארה"ב במבצע חטיבת תירוש בלבנון של 1983.

במהלך המחקר והעבודה שבמאד של הסופר, מבקש פרנבך להבין סיבות ההיכון המראוטיני בייחוד כלפי ההגירסה הבאמריקאית השנראית מדהימה ואומללת בתגובותיה לסכסוך הבלתי-מסופק בלבנון. בכדי להבין את חולשה ולתקן אותה, משתמש פרנבך במוסר פיקולוגי תוך שימוש קצתי בשיטות הסיפור והכתיבה הפרשית על מנת לחשוד ולהבין את המספר 15 אמירים האגואינזיים העומדים במרכז דיוננו בספרו.

דמותו של T.R. Fehrenbach

דמותו של T.R. Fehrenbach

בספר "סוג זה של מלחמה" מאת T.R. Fehrenbach, נגלה דמות אישית של כתב העתו הבכיר וההיסטוריון המוכר. לדמותו המאתגרת של Fehrenbach יש חשיבות מרכזית בניתוח המצבים המורכבים שצמחים בתהליך של מלחמה.

המחבר מצליח להעביר דרך הסיפור שלו נקודות מבט חדות להחלטות ולתהליכי החשיבה שנעשו במקביל למהלך הקרב. באמצעות כישוריו ככותב הוא מנסח בצורה מרתקת את הדמויות, האירועים והטעויות שהובילו לכמות עצומה של כאב וצער.

מדוע חשוב לקרוא את הספר ומה ניתן ללמוד ממנו

מדוע חשוב לקרוא את הספר ומה ניתן ללמוד ממנו

הספר "This Kind of War: A Study in Unpreparedness" של T.R. Fehrenbach הוא עבודת מחקר מרתקת שמדברת על אופן בו פועלו הצבאי של ארצות הברית במלחמת קוריאה. דרך סיפורים ונתונים מאובצים, הסופר מצליח לצייר תמונה מעמיקה של המהפכה הצבאית שחוויתה האמריקאים במלחמה המרובת-גורמים הזו.

ניתן ללמוד מהספר על:

 • החשיבות של התכונה הלאומית בצבאות
 • אופן בו שוחקו עלייה ונפילה במערכה
 • פיקוח ממוחשב על כוחות פרוזים בזמן של אבלפת קרב
 • שגיאות צבאיות שנעשו

שאלות ותשובות

שאלה: מהו נושא הספר "This Kind of War: A Study in Unpreparedness" שנכתב על ידי טי.אר. פהרנבאך?
תשובה: הספר מדבר על המלחמה בקוריאה ועל הלקיחות והאי־הכנה של צבא ארצות הברית למאבק זה.

שאלה: מהי לכותרת של הספר מעידה על התוכן שבתוך הספר?
תשובה: התוכן של הספר מדגיש את האורח הלא־סביר שבו נתקיימה המלחמה בקוריאה על ידי צבא ארצות הברית.

שאלה: מהי תפיסתו של המחבר לגבי ההכנות של ארצות הברית למלחמה בקוריאה?
תשובה: המחבר טוען כי ארצות הברית לא היו מוכנות למאבק בקוריאה ושהתחילה בלפחות ציוד ואי־שלמות בהכשרת החיילים.

שאלה: מהי התובנה העיקרית שמתפרסמת בספר "This Kind of War"?
תשובה: התובנה העיקרית היא שאי־הכנת החיילים והאי־הכנות של הצבא יכולה להוביל להפסדים כבדים במלחמה.

תובנות ומסקנות

רואים בספר "מלחמה כזו: עיון בחוסר היכולת לזומה" מאת ט.ר. פרנבאך תיאור חד וביטוי של תהליכי ההתפתחות של מלחמה מורכבת ומורכבת. פרנבאך מסביר בברור ובאופן סוחף כיצד הכשלים בהכנות ובתכנון יכולים להוביל לתוצאות קטסטרופיות בזירת הקרב. במהלך הספר, מושגים מובילים ותאורים נבחרים מביאים לקורא את המסר בצורה מעניינת ומרתקת. הספר מעניק מבט חדש על כיצד כשלים קטנים יכולים להביא לתוצאות קטסטרופיות במדיניות הבטחון של מדינה. אזו תשוקה אמיתית ללומדו של מדינה ולמערכת הגנה איכותית ומוכנה.

2 מחשבות על “מלחמה זו: עיון בחוסר הכנות מאת ט.ר. פהרנבאך”

 1. החשיבה שלך מאוד מעניינת ומחשיבה את המצב הנוכחי.

  תודה רבה יעל על המשוב החיובי והעידכני!

  הגב
 2. המאמר הזה תובנתי ועושה דברים אט-Dי

  תודה רבה ט.ר. פהרנבאך על המאמר המעניין והמעורר לחשיבה שלך על חוסר הכנות והמצב הנוכחי של מלחמת זו. ממש מאיר לי את הנושא ואני מחכה לקרוא עוד מה שיש לך לומר על זה. תודה רבה על התובנות והעדכונים המרתקים!

  הגב

כתיבת תגובה